حادثهً قطار، سئوال برانگيز

 

نماينده مستعفی نيشابور در گفتگويی با سايت خبری رويداد انفجار قطار را موضوعی سئوال برانگيز عنوان کرده و گفته: سئوال ما اين است که چه طور درقطاری با 47 واگن پر از گوگرد، بنزين و مواد انفجاری هيچ کارشناسی وجود نداشته است؟ به گفتهً اين نماينده مجلس تنها اگر يک کارشناس همراه محموله وجود داشت، می توانست نسبت به تجمع مردم و چگونگی مهار حادثه اوليه اخطار دهد. ( به نقل از روزنامه "ايران"ـ 5 اسفند 1382)

 

"يک حادثه در نيشابور و رسانه های دنيا"

 

در ستون "سلام ايران " روزنامه ً "ايران " روز 5 اسفند ماه 1382 از زبان يک هموطن خود به نام قوچانی يا يکی از اهالی قوجان با عنوان بالا می خوانيم:

" تا کنون پوشش خبری مطبوعات و رسانه های داخلی نسبت به حادثه نيشابور بسيارضعيف بوده و علل وقوع اين حادثه هنوز در دست بررسی است ودر اين خصوص هيچ سخنی گفته نشده . درحالی که رسانه های خارجی تحليل های مختلفی از اين حادثه داشته اند و از ابعاد مختلف به آن پرداخته اند."

 

استاندار خراسان اعلام کرد:

دولت100 ميليارد ريال برای جبران خسارت حادثه نيشابور تخصيص داد

 

روزنامه " ايران " مصاحبه ای با استاندار خراسان به چاپ رسانده است که بخشی از آن را جهت آگاهی ديدارکنندگان از سايت " نيشابور " در زير می آوريم:

سيد حسن رسولی ، استاندار خراسان، روز دوشنبه طی گفتگويی ضمن اشاره به اختصاص 100 ميليارد ريال برای جبران خسارات حادثه نيشابور، خاطرنشان ساخت که " بر اثر حادثه انفجار 51 واگن باری راه آهن خراسان در ايستگاه نيشابور ، بالغ بر 220 ميليارد ريال خسارت به راه آهن و مردم وارد شده است. "

وی تعداد کشته ها و زخمی ها ی اين حادثه را بالغ بر 700 نفر اعلام کرد و در رابطه با محموله واگن ها گفت:

"براساس اعلام نظر گروه شيميايی سازمان دفاع وهيات مواد ناريه ، واگن های حامل مواد شيميايی پتاس که دارای نيترات آمونيوم می باشد، عامل اصلی انفجار مهيب قطار باری در نيشابور بود...

مجموعه اوليه آتش نشانان که به محل حادثه رفته بودندباپاشيدن آب به روی آتش، اطفای حريق کردند. درحالی که آب و حرارت و عدم اطلاعات کافی ماموران از نوع ماده شيميايی باعث بروز اين حادثه گرديد. "

آقای رسولی دخالت عوامل بيرونی بمعنای خرابکاری که وابسته به بحث های امنيتی وسياسی باشد را در اين سانحه متنفی دانست و گفت: " سه فرضيه نقض فنی درسيستم ترمزها و عدم جايگزينی صحيح کفشکها، سهل انگاری وعدم دقت کافی مامورين مستقر درايستگاه ،در کشيدن ترمز دستی ها، وگذاشت کفشکها و همچنين احتمال دخالت عوامل سازمانی در بروز اين حادثه عنوان گرديده است که نظريه نهايی در آينده اعلام می گردد."

 

علت بروز حادثه نيشابور امروز اعلام می‌شود

شمار قربانيان انفجار نيشابور به ٣٢٠ نفر رسيد

دوشنبه ٤ اسفند ۱۳۸۲

 

انفجار مهيب بيش از 50 واگن باری

 

انفجار بيش از 50 واگن قطار باری حامل بنزين، گوگرد، کود شيميايی و پنبه در ايستگاه خيام نيشابور فاجعه آفريد. به گزارش خبرگزاريها، قدرت و شدت و دامنهً انفجار چنان مهيب و هراسناک و گسترده بود که شيشه های خانه های روستاهای اطراف فرو می ريزند و موج آن درشهر مشهد نيز احساس می شود. شدت فاجعه چنان دامنگستر بود که در محل انفجار گودالی به ژرفای 15 متر در محل ايجادمی کند و قطعاتی از ريل های راه آهن در گوشه و کنار روستاهای پيرامون پراکنده شده است.

برپايه داده های اوليه، نزديک به 300 تن از هموطنان ما، از جمله فرماندار و گروهی از کارداران محلی کشته و بيش از 300 تن زخمی شده اند.

 

سايت انيترنتی " نيشابور" بدينوسيله به هموطنان و همشهريان نيشابوری خود که مرگ دلخراش عزيزانشان را به ماتم نشسته اند، تسليت می گويد و مراتب همدردی خود را با آنها ابراز می دارد.

 

در اين لحظات دشوار گذر، ما که خود را شريک غم خانواده های داغدار و قربانی می دانيم، به نوبه خود ، به خود که از وابستگان و همشهری های قربانی بشمار می رويم ،حق می دهيم اين خواست طبيعی و انسانی و عادلانه را در برابر مقامات و مسئولين محلی و کشوری مطرح کنيم:

ما خواهان آنيم که با پی جويی پيرامون علل واقعی بوجود آمدن اين فاجعه هولناک و درپی آن گزارش شفاف تحقيقات کارشناسی به مردم و پرده برداشتن از سهل انگاری ها، بی مبالاتی ها و ندانمکاری های در مراحل گوناگون، به ديگر سخن با ريشه يابی همه جانبه حادثه ، درحد ممکن زمينه ای فراهم گردد تا درآينده جلوی وقوع اين گونه حوادث و برجای ماندن خسارات جبران ناپذير جانی ومالی گرفته شود.

 

گزارش های رسيده ازحادثه انفجار

صدها نفر قربانی

حادثه انفجار قطار باری درنيشابور

به گزارش شبکه تلويزيون يک آلمان، دراثرانفجار مهيب يک قطار باری درشمال شرقی ايران ( نيشابور) براساس گمانه زنی های نيروهای امدادگر بيش از 200 تن کشته شدند. وزارت کشور ايران در روز چهار شنبه، تعداد کشته شدگان را حداقل 182 نفر و زخمی شدگان را بيش از 350 تن اعلام کرده که 220 تن از مجروحين اين حادثه به خاطر شدت جراحات ميان مرگ وزندگی دست و پا می زنند وجانشان در هنوز در خطر جدی است. علت اصلی بروز اين حادثه همچنان ناروشن است. گفته

می شود که قطارهای باری دراثر حادثه نامعلومی به حرکت در آمدند.

51 واگن از قطار باری ای که حامل بنزين، گوگرد، کود شيميائی و پنبه بودند. برطبق گفته های مقامات رسمی، در ايستگاه خيام نيشابور ـ محلی واقع در نزديکی نيشابور و در 650 کيلو متری شرقی تهران ـ بعلت نامعلومی به حرکت در آمدند و از خط خارج شده و دراثر واژگونی آتش گرفتند.

پس از آنکه صدها تن آتش نشان، پس از 5 ساعت تلاش 90 در صد دامنهً آتش سوزی رامهار کرده بودند، يکباره واگن ها بشدت و بگونه ای غير قابل تصور منفجر شدند. انفجار چنان مهيب بوده است که گفته می شود صدای آن در شهر مشهد که در 75 کيلومتری محل حادثه قرار دارد، شنيده شده است. افزون بر آن، بر طبق گزارشهای دريافتی ، در 5 روستای اطراف محل انفجار ديوارها و خانه ها ويران گرديده و دهها نفر از ساکنان آنها در زير آوار مانده اند. در عين حال آتش سوزی های پر شماری روی داده است. خسارات جانی و مالی ناشی از اين حادثه هنوز روشن نيست.

به گزارش خبرگزاری " ايرنا" علت براه افتادن واگن های اين قطار باری می تواند زلزله ای باشد که درزمان حادثه اتفاق افتاده است. حال آنکه به گزارش AFP مرکز زلزله شناسی تهران، زلزله ای به شدت 6/3 ريشتر را چند لحظه بعد از انفجار ثبت کرده است و احتمالا برخلاف اظهارات وزارت کشور اين زلزله نتيجهً اين حادثه شوم بوده است و زاييدهً آن.

 

محمولهً خطرناک

درحالی که نيروهای امدادگر سرگرم مبارزه با آتش سوزی بودند وخاموش کردن آتش ناشی از باقی مانده محتوی واگن ها بودند، انفجار صورت می گيرد. در اثر اين انفحار مهيب و حادثه ناگوار تعداد زيادی نيروهای امدادگر که در بين آنها شخصيت های بالای اداری ازجمله فرماندار نيشابور، معاون شهرداری، رئيس آتش نشانی نيز به چشم می خورند، جان خود را از دست دادند.

کارشناسان بر اين باورند که دراثر مخلوط شدن محتوای واگن ها ماده ای انفجاری توليد می گردد که از آن برای ساختن بمب استفاده می شود. اکنون بخاطر ترس از وقوع انفجار دوباره، محل حادثه بوسيله نيروهای انتظامی درحلقه محاصره قرار گرفته است.در اثر انفجار در واگن هاي يك قطار

ده ها تن در نيشابور كشته و مجروح شدند

 

چهار‌شنبه ٢٩ بهمن ۱۳۸۲
ايرنا: آتش سوزى چند واگن بارى در يک ايستگاه قطار حوالي نيشابور پيش از ظهر امروز چهارشنبه موجب وقوع انفجارى مهيب در اين منطقه شد. ۵۱ واگن بارى متوقف در ايستگاه راه آهن ابومسلم حوالي نيشابور بامداد امروز بخاطر ارتعاشات وارده به حرکت درآمده و بدون هيچ کنترلي تا ايستگاه خيام اين شهر طي مسير کردند.
با واژگوني ۴۸ واگن در ايستگاه خيام اين مجموعه دچار آتش سوزى شد. محموله اين واگنهاى بارى شامل۱۷ واگن گوگرد، شش واگن بنزين ، هفت واگن کود و ۱۰ واگن پنبه بود.
گرچه ماموران آتش نشاني اعزامي از مشهد و نيشابور بشدت دست اندرکار اطفا اين حريق بودند اما انفجار چند واگن ابعاد اين فاجعه را که تا پيش از آن هيچ خسارت انساني در بر نداشت گسترش داد.
شدت اين انفجار تاحدى بود که موج آن حدود ساعت ۴۵/۹ دقيقه امروز در شهر مشهد احساس شد. در پي اين انفجار تماس خبرنگار اعزامي خبرگزارى جمهورى اسلامي که در منطقه حضور داشت و از طريق تلفن همراه با مشهد در تماس بود نيز قطع شده است.
تلاش پيگير خبرنگاران ما براى اطلاع از چند و چون واقعه با توجه به مشغله مسوولان فرماندارى نيشابور حاصل چنداني در پي نداشت اما در نهايت يک فرد مسوول در فرماندارى نيشابور علت اين انفجار را ترکيدن واگنهاى حامل گوگرد اعلام کرد.
وى که خود را حسيني معرف کرد طي تماس تلفني گفت : شدت انفجار به حدى بود که شيشه هاى منازل در روستاهاى اطراف از جمله دهنو و هاشم آباد در حوالي ايستگاه راه آهن خيام تا شعاع بيش از۱۰ کيلومتر فرو ريخت.
به گفته او برخي از اهالي روستاهاى منطقه که براى ديدن آتش سوزى قطارها به اين محل آمده بودند بر اثر انفجار کشته و يا مجروح شده اند.
وى ، ارزيابي شدت خسارات را در شرايط کنوني ناممکن دانست اما گفت: هم اينک صداى آمبولانسها در سطح شهر نيشابور به گوش مي رسد و حتي مجروحان حادثه با استفاده از وانت و خودروهاى شخصي در حال انتقال به بيمارستان
امدادى اين شهر هستند.
يک مسوول در بيمارستان امدادى نيشابور نيز گفت: کمتر از يک ساعت حدود مجروح به اين بيمارستان منتقل شده‌اند.
وى که خود را معرفي نکرد افزود: براى مداواى مجروحان ، يک بيمارستان ۱۵۰ صحرايي تجهيز مي شود.
سازمان آتش نشاني مشهد نيز بدون ارايه توضيح تنها اعلام کرد امروز گروه فني اين سازمان با تجهيزات کامل امدادى و آتش نشاني به نيشابور اعزام شده است.
يکي از شهروندان نيشابورى نيز در تماس تلفني با خبرگزارى جمهورى اسلامي گفت: به چشم خود شاهد انفجارى بزرگ در ايستگاه راه آهن و پس از آن دودى سياه و غليظي بودم.
وى افزود : هم اکنون شمار زيادى از ساکنان نيشابور با وسايل نقليه گوناگون به سمت ايستگاه راه آهن خيام هجوم برده اند.

۲۰۰ نفر در انفجار مهيب نيشابور تاکنون جان باخته اند
دبير ستاد حوادث غيرمترقبه خراسان گفت : پنج روستا در اثر انفجار واگنهاى بارى حامل گوگرد، مازوت و بنزين در ايستگاه خيام در نزديکي نيشابور به شدت تخريب شده است و تعداد جان باختگان اين فاجعه تاکنون بيش از۲۰۰ نفر است.
وحيد برکچي روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: دامنه اين حادثه بسيار گسترده و خسارات وارده بيش از ارزيابيهاى اوليه به نظر مي رسد.
او گفت: هم اينک ماموران امداد و نجات مشغول انتقال بيش از۳۵۰ نفر از مجروحان حادثه به بيمارستانهاى مشهد و نيشابور هستند.
وى افزود: اين انفجار زماني رخ داد که ماموران آتش نشاني و امداد در حال اطفا حريق واگنها بودند.
اين مقام گفت: تعدادى از ماموران آتش نشاني و اهالي اين محدوده که در محل حضور داشتند در جريان انفجار کشته شده اند.
آتش سوزى چند واگن بارى در يک ايستگاه قطار حوالي نيشابور پيش از ظهر امروز موجب وقوع انفجارى مهيب در اين منطقه شد.
۵۱ واگن بارى متوقف در ايستگاه راه آهن ابومسلم حوالي نيشابور بامداد امروز بخاطر ارتعاشات وارده به حرکت درآمده و بدون هيچ کنترلي تا ايستگاه خيام اين شهر طي مسير کردند. با واژگوني ۴۸ واگن در ايستگاه خيام اين مجموعه دچار آتش سوزى شد. محموله اين واگنهاى بارى شامل۱۷ واگن گوگرد، شش واگن بنزين ، هفت واگن کود و۱۰ واگن پنبه بود.
يک منبع آگاه در فرماندارى نيشابور پيش از گفته بود شدت انفجار به حدى است که شيشه هاى منازل در روستاهاى اطراف از جمله روستاهاى دهنو و هاشم آباددر حوالي ايستگاه راه آهن خيام تا شعاع بيش از۱۰ کيلومتر فرو ريخت .

۳۰۰ نفر در انفجار واگنهاى قطار بارى در نيشابور مجروح شدند
دبير ستادحوادث غيرمترقبه خراسان گفت : انفجار واگنهاى بارى حامل گوگرد، مازوت ، بنزين و پنبه در ايستگاه خيام در۲۰ کيلومترى شهر نيشابور تاکنون حدود۳۰۰ نفر مجروح برجاى گذاشته است.
"وحيد برکچي " روز چهارشنبه به ايرنا گفت : انفجار زماني رخ داد که ماموران آتش نشاني و امداد در حال اطفا حريق واگنها بودند.
وى افزود : تعدادى از ماموران آتش نشاني و اهالي اين محدوده که در محل حضور داشتند در جريان انفجار کشته شده اند اما هنوز آمار مشخصي در دست نيست.
آتش سوزى چند واگن بارى در يک ايستگاه قطار حوالي نيشابور پيش از ظهر امروز موجب وقوع انفجارى مهيب در اين منطقه شد.
۵۱ واگن بارى متوقف در ايستگاه راه آهن ابومسلم حوالي نيشابور بامداد امروز بخاطر ارتعاشات وارده به حرکت درآمده و بدون هيچ کنترلي تا ايستگاه خيام اين شهر طي مسير کردند. با واژگوني ۴۸ واگن در ايستگاه خيام اين مجموعه دچار آتش سوزى شد.
محموله اين واگنهاى بارى شامل۱۷ واگن گوگرد، شش واگن بنزين ، هفت واگن کود و۱۰ واگن پنبه بود.
يک منبع آگاه در فرماندارى نيشابور پيش از اين گفته بود شدت انفجار به حدى است که شيشه هاى منازل در روستاهاى اطراف از جمله دهنو و هاشم آباد در حوالي ايستگاه راه آهن خيام تا شعاع بيش از۱۰ کيلومتر فرو ريخت.

فرماندار و جمعي از مسوولان محلي نيشابور در جريان انفجار کشته شدند
به گفته منابع آگاه در استاندارى خراسان فرماندار و جمعي از مسوولان محلي نيشابور در جريان انفجار امروز واگنهاى بارى جان باختند.
بر اين اساس مجتبي فرهمندنکو فرماندار، مرتضي فخريان رييس شرکت برق ، پاکباز شهردار و فرخي رييس آتش نشاني نيشابور که هنگام اين انفجار در محل حضور داشتند جان باختند.
اين حادثه زماني رخ داد که ماموران آتش نشاني با نظارت مقامات محلي سرگرم اطفا حريق واگنهاى حامل گوگرد و بنزين در ايستگاه راه آهن خيام واقع در۲۰ کيلومترى نيشابور بودند.
بر اساس اعلام اين منابع ، حجتي نژاد مديرکل راه آهن ناحيه خراسان ، کاظم اخبارى خبرنگار ايرنا در نيشابور و جمعي ديگر از مسوولان محلي اين شهرستان که در محل حضور داشتند نيز در زمره مفقودين حادثه هستند.
اخبار تاييد نشده حاکي است خبرنگار ايرنا و مديرکل راه آهن خراسان احتمالا در اين حادثه کشته شده اند.
کاظم اخبارى خبرنگار ايرنا از نخستين لحظات وقوع حادثه براى پوشش اخبار حادثه به منطقه اعزام شده بود

مشاهدات خبرنگار اعزامي ايسنا از حادثه نيشابور

خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد

مقارن ساعت 9:37 صبح چهارشنبه 29 بهمن ماه در حالي كه هنوز مردم نيشابور در شوك ناشي از آتش‌سوزي در ايستگاه خيام راه‌آهن بودند، صداي انفجاري هولناكي مردم را در ترس و وهم فرو برد.
به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين انفجار در حالي رخ داد كه جمع كثيري از نيروهاي امدادي آتش‌نشان و مردم محل براي اطفاي حريق در اطراف راه‌آهن گرد آمده بودند.
وجود ده‌ها ماشين دولتي و امدادي منهدم شده در محل حادثه مؤيد حضور گسترده اين نيروها براي اطفاي حريق بود كه متأسفانه جمع زيادي از اين نيروها از جمله فرماندار نيشابور در اين حادثه كشته شدند.
بر اساس مشاهدات خبرنگاران اعزامي ايسنا به روستاي ده يوكه در كنار ريل و ايستگاه راه‌آهن خسارت بسيار زيادي وارد آمده، اثاثيه منازل در ميان روستا پخش شده و جنازه‌هاي سوخته در گوشه و كنار ديده مي‌شد.
تعدادي از جنازه‌هاي سوخته مأموران آتش‌نشاني با لباس‌هاي فرم هنوز بر روي زمين مانده و آمبولانس‌هاي بهشت رضاي مشهد مشغول انتقال آن‌ها به شهر بودند.
پاترول فرماندار و ماشين آتش‌نشاني و ده‌ها خودرو ديگر كه بر اثر موج انفجار جز آهن پاره‌هايي از آن‌ها باقي نمانده بود نيز در محل ديده مي‌شد و بوي گوگرد سوخته در اطراف ايستگاه بر سرعت كار امدادرسانان تأثير گذاشته بود.
در همين حال يكي از مسؤولين محلي از انتقال 183 جسد سوخته از مردم منطقه و مسؤولان و امدادرسانان به شهر نيشابور خبر داد و به انتقال 252 مجروح نيز به بيمارستان‌هاي نيشابور اشاره كرد.
شدت فاجعه به حدي بود كه در محل انفجار گودالي به عمق 15 متر ايجاد شده و قطعاتي از ريل‌هاي راه‌آهن در گوشه و كنار روستا ديده مي‌شد.
نيروهاي هلال احمر براي افراد باقي مانده از حادثه در يكي از روستاهاي اطراف چند چادر اقامتي برپا كرده و جمعي از روستاييان در اين چادرها اسكان داده شده بودند.
بر اساس اين گزارش پس از گذشت 8 ساعت از انفجار مهيب در روستاي ده‌نو كه به كشته شدن 183 نفر از اهالي روستا، تعدادي از مسؤولان شهرستان و امدادگران و آتش‌نشاناني كه براي مهار واگن‌هاي آتش گرفته در منطقه حضور داشتند، انجاميد منطقه نسبتا آرام گزارش مي‌شود.
در حالي كه هنوز ده‌ها جسد سوخته در اطراف انفجار وجود دارد و امدادگران مشغول ساماندهي امور هستند؛ حاضران در منطقه از زيرآوار بودن تعدادي كه از آتش‌نشانان كه در عمق صحنه انفجار حضور داشته‌اند، خبر مي‌دهند كه در ميان كشته شدگان جسد تعدادي از آتش‌نشانان كه تنها به وسيله لباس‌هاي‌شان شناخته مي‌شوند وجود دارد.

( به نقل از " www.iran-emrooz.de )